شرکت صنعت بان

فشار بخار آب چگونه باعث آسیب دیدگی پمپ آب خانگی می شود؟

فشار بخار آب چگونه با عث آسیب دیدگی پمپ آب خانگی می شود؟

فشار بخار آب چگونه با عث آسیب دیدگی پمپ آب خانگی می شود؟

یکی از مواردی که باعث آسیب دیدگی در پمپ های آب خانگی می شود افزایش فشار بخار آب می باشد . چنانچه این افزایش به حدی باشد که فشار بخار آب از فشار پمپ بیشتر شود باعث ایجاد حباب هایی خواهد شد که می توانند صدمات جبران ناپذیری به پمپ وارد نماید

این مشکلی است که هنگام ایجاد کاویتاسیون در پمپ های خانگی  ایجاد می شود. کاویتاسیون به تشکیل حفره های بخار در داخل مایع پمپاژ شده اشاره دارد که در نتیجه مخلوطی از مایع و گاز با چگالی کمتری ایجاد می شود. این اختلاط فازها راندمان پمپاژ را به شدت کاهش می دهد و توانایی پمپ را برای پمپاژ مایع کاهش  می دهد.

 

علت ایجاد کاویتاسیون در پمپ های خانگی

کاویتاسیون به طور خاص شامل میعانات داخل پمپ می شود که به بخار تبدیل می شود و نباید با مسائل ناشی از جریان بخار که از بیرون پمپ وارد می شود اشتباه گرفته شود. همانطور که گفته شد، این بخش به مکانیسم تغییر فاز از مایع به بخار در داخل پمپ، دلایل تغییر فاز و روش‌های عملی برای جلوگیری از کاویتاسیون مرتبط می باشد.

وقتی آب به نقطه جوش نزدیک می شود، مقداری از مایع به بخار تبدیل می شود. در یک پمپ خانگی، این پدیده می تواند در مناطقی با فشار نسبتاً کمتر در داخل پمپ رخ دهد. به طور کلی، یک فضای کم فشار با چرخش پروانه پمپ ایجاد می شود. وقتی سرعت آب بالاتر از حد باشد منجر به کاهش فشار استاتیک می شود و با افزایش سرعت میعان، فشار کاهش می یابد. این باعث می شود که میعانات داغ به بخار تبدیل شود و ایجاد حباب نماید .

 

 

پمپ های با سرعت بالاتر سرعت میعانات بالاتری را در پروانه تولید می کنند و بنابراین افت فشار موضعی بیشتری را متحمل می شوند (مثلا ۳۵۰۰ دور در دقیقه در مقابل ۱۷۵۰ دور در دقیقه)

همچنین نادیده گرفتن هد حداقلی برای  پر کردن ورودی پمپ یکی از دلایل تغییر سرعت و تبع آن بالا رفتن فشار بخار می باشد  (نمی‌تواند NPSH کافی را ایجاد نماید)

یکی دیگر از مواردی ممکن است در برخی موارد  باعث افزایش فشار بخار آب شود ، کاهش  اندازه قطر لوله ورودی  پمپ می باشد . همیشه باید در نظر داشته باشید در قسمت ورودی اندازه لوله با دهانه مکش پمپ یکسان باشد . همچنین در صورت استفاده از شیر یک طرفه در قسمت ورودی فاصله مناسب حتما رعایت گردد

 

اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
Call Now Button