شرکت صنعت بان

کنترل دبی در شیرهای گلوب چگونه انجام می شود؟

کنترل دبی در شیرهای گلوب چگونه انجام می شود؟

کنترل دبی در شیرهای گلوب چگونه انجام می شود؟

شیر گلوب یکی از موثر ترین شیرها برای کنترل دبی و فشار می باشد . مکانیزم عملکرد این شیرها به این صورت است که با طراحی موج دار و تعیین مقطع مناسب عبور سیال و با نحوه باز و بسته شدن که به صورت عمودی و با یک پیستون انجام می شود امکان کنترل را به بهترین شکل ممکن ایجاد می نماید.

شیرهای گلوب بسته به نوع استفاده در دو حالت دو راهه یا سه راهه تولید می شوند که نوع سه راهه آن به دو صورت میکسینگ و یا دایورتینگ مورد استفاده قرار می گیرند.

معادله جریان سیال در یک  گلویی ساده از معادله زیر محاسبه می شود :

در این حالت داریم :

   = افت فشار در گلویی شیر

  = دانسیته سیال

A = سطح مقطع گلویی جهت عبور سیال

K = ضریب تابع نوع شیر

Q = نرخ سیال عبوری ( دبی )

در این رابطه سه پارامتر اصلی موثر بر نرخ جریان سیال وجود دارد که عبارت است از افت فشار گلویی ، سطح مقطع گلویی و دانسیته سیال یعنی دبی بستگی به اندازه گلوگاه و دانسیته سیال  و اختلاف فشاری که در مقطع گلوگاه ایجاد می شود دارد.

در صورتیکه دمای سیال عبوری تغییر نماید دانسیته سیال نیز تغییر خواهد نمود . پس بنابراین برای انتخاب شیرهای گلوب باید دمای سیال نیز کاملا مورد توجه قرار گیرد.

یکی دیگر از مواردی که می بایست در انتخاب شیرهای گلوب مورد توجه قرار گیرد این است که به هیچ وجه سایز خط لوله ملاک و مقیاس مناسبی برای انتخاب نیست و انتخاب می بایست بر اسااس دبی مورد نیاز انجام شود .

بنابراین ممکن است برای یک استفاده خاص سایز شیر انتخابی از سایز خط لوله کمتر یا بیشتر شود.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که ویسکوزیته سیال نیز از پارامترهای بسیار مهم در انتخاب شیرهای گلوب می باشد. از طرفی ویسکوزیته سیال ارتباط مستقیمی نیز به دمای سیال دارد بنا براین هنگام محاسبه می بایست تاثیر دما بر ویسکوزیته نیز کاملا مورد توجه قرار گیرد.

اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
Call Now Button