شرکت صنعت بان

خوردگی در پمپ های صنعتی در چه شرایطی اتفاق می افتد؟

خوردگی در پمپ های صنعتی در چه شرایطی اتفاق می افتد؟

خوردگی در پمپ های صنعتی در چه شرایطی اتفاق می افتد؟

خوردگی در پمپ‌های صنعتی ممکن است به دلایل و متغیرهای مختلفی اتفاق بیفتد. عواملی که می‌توانند باعث خوردگی پمپ‌های صنعتی شوند عبارتند از:

پمپ های صنعتی ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند سه مورد از آنها شامل خوردگی ، انسداد و نشت میباشد که در این مقاله به بررسی مشکل خوردگی و ارائه راه حل های مناسب برای حل آن میپردازیم.

خصوصیات محیطی:

شرایط محیطی ونوع سیالی که پمپ‌ها برای عملکردی خاص در نظر گرفته شده اند ، مانند شرایط و نوع سیال (آب، روغن، مواد شیمیایی‌ و غیره) و شرایط دما و فشار محیط، می‌تواند یکی از دلایل اصلی در خوردگی پمپ‌ها باشد. شرایط محیطی در جداول به صورت PH  مشخص می شود که در جداول مربوطه در کاتالوگ سازنده پمپ مورد اشاره قرار گرفته است.

نوع جنس و متریال به کار رفته در ساختار پمپ:

مواد مورد استفاده در ساختار پمپ‌ها نقش بسیار مهمی در مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی دارند. موادی که برای ساخت قطعات پمپ استفاده می‌شوند، باید با توجه به محیط کاری پمپ، مقاومت کافی به خوردگی داشته باشند. متریال هایی مانند استنلس استیل برای شرایط کاری با ریسک بالای خورندگی مورد استفاده قرار میگیرند..

ذرات جامد:

حضور ذرات جامد در مایعات که از طریق پمپ‌ها عبور می‌کنند، می‌تواند باعث آسیب دیدگی سطح داخلی پمپ‌ها شده و به مرور باعث اختلال عملکرد پمپ شود.

اهمال در نگهداری و سرویس‌دهی:

اهمال در نگهداری و عدم انجام سرویس‌دهی منظم به پمپ‌ها، می‌تواند باعث ایجاد شرایط مناسب برای خوردگی شود. برای این منظور معمولا سازندگان پمپ ها شرایط نصب ، راه اندازی و نگهداری را در کاتالوگ همراه پمپ ارائه می دهند. توجه به این دستورالعمل ها می تواند طول عمر پمپ صنعتی را به طور چشمگیری افزایش دهد.

دما و فشار:

دما و فشار بالا می‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد پمپ‌ها و مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی داشته باشد. در نتیجه، مهم است که پمپ‌های صنعتی به درستی انتخاب شوند و با توجه به شرایط محیطی، جنس بدنه مناسب و استفاده از دستورالعمل های بهره برداری و نگهداری انتخاب و با سرویس‌دهی منظم و تعمیرات دوره ای  ریسک خوردگی را در این گونه از پمپ ها کاهش داد.

فشار بخار آب :

چنانچه به دلیل افزایش سرعت و یا حرارت سیال ، فشار بخار آب از فشار سیال بیشتر شود امکان تشکیل حباب در محل پمپاژ به شدت افزایش یافته و این امر باعث ایجاد پدیده کاویتاسیون و تخریب در ناحیه پروانه پمپ های صنعتی می شود.

به طور کلی می توان گفت با توجه به طیف وسیعی از پمپ های صنعتی که با مشخصات متنوع ساخته می شوند ، می توان با انتخاب درست و استفاده از روش های مناسب نصب ، راه اندازی ، بهر ه برداری و نگهداری با راندمان کامل از پمپ های صنعتی استفاده کرد.

اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
Call Now Button